Zakończenie pandemii HIV-AIDS – podążaj za nauką

W lipcu 1996 r. Badacze, decydenci i działacze zaangażowani w walkę z HIV-AIDS spotkali się w Vancouver w Kanadzie na 11. Międzynarodowej Konferencji na temat AIDS. Podczas tego historycznego spotkania lekarze i pacjenci usłyszeli dowody dotyczące potężnej broni, która powstrzymała nieubłagany atak ludzkiego wirusa niedoboru odporności (HIV): skojarzona terapia przeciwretrowirusowa (ART) z inhibitorem proteazy jako centralnym elementem reżimu. W ciągu prawie 20 lat od tego przełomowego spotkania dla wielu pacjentów zrealizowano wczesną obietnicę trwałych efektów terapii skojarzonej: w latach 2000-2014 wdrożenie ART uratowało około 7,8 miliona osób na całym świecie. Pomimo tego sukcesu termin inicjacji ART pozostał przedmiotem intensywnej debaty. Podobnie jak w przypadku każdej terapii, klinicyści i ich pacjenci rozważali korzyści wynikające ze stosowania ART w odniesieniu do ryzyka, a wyniki tego rachunku wydawały się zależeć od stadium choroby pacjenta. Konkretnie, dowody potwierdzające leczenie później w trakcie zakażenia HIV, gdy liczba limfocytów T CD4 + spadła poniżej pewnego poziomu krytycznego, wydawały się o wiele silniejsze niż te wspierające wczesne leczenie (szczególnie biorąc pod uwagę toksyczne efekty związane z pierwszymi zatwierdzonymi lekami przeciwretrowirusowymi). Dzisiaj seria dobrze zaprojektowanych badań skuteczności przeprowadzonych w ciągu ponad dziesięciu lat zasadniczo zmieniła tę dyskusję.
Ponadto, naukowcy nadal gromadzą obiecujące dane dotyczące koncepcji stosowania ART w zapobieganiu HIV u osób zakażonych HIV – profilaktyka przedawkowania (PrEP). Ustalenia z przełomowego badania Intervention Préventive de l Exposition aux Risques avec et pour les Gays (IPERGAY), opisanego teraz w Journal (strony 2237-2246), pokazują bezpieczeństwo i skuteczność PrEP na żądanie dla mężczyzn, którzy mają seks z mężczyznami i kobietami transpłciowymi (osoby, które rodzą się płci męskiej, ale identyfikują się jako kobiety), które są w grupie wysokiego ryzyka zakażenia wirusem HIV. W badaniu tym osoby, które podjęły PrEP w sposób zdeterminowany zdarzeniami w okresie aktywności seksualnej, były o 86% rzadziej zakażone HIV niż osoby przyjmujące placebo.
Podsumowując, badania te wykazały ostatecznie, że korzyści z szybkiej inicjacji ART – niezależnie od liczby limfocytów T CD4 + – przewyższają ryzyko, zarówno dla zakażonej osoby, jak i niezainfekowanych partnerów seksualnych, oraz że PrEP można wdrożyć w sposób zarówno akceptowalne dla pacjentów, jak i bezpieczne i skuteczne w blokowaniu transmisji HIV.
W odniesieniu do inicjacji ART zadawano trzy krytyczne pytania i odpowiadano na nie za pomocą trifecta dużych międzynarodowych, randomizowanych, kontrolowanych badań w ciągu dekady. Po pierwsze, lekarze, łącznie z nami i pacjentami, martwili się o ryzyko toksycznego działania długotrwałej ART, szczególnie na układ sercowo-naczyniowy, i zastanawiali się, czy długotrwałe leczenie było gorsze niż sam wirus u niektórych pacjentów. Co więcej, praktyczne obawy dotyczące kosztów i niedogodności ART były znaczne, podobnie jak związane z tym ryzyko słabej przyczepności i potencjalnego pojawienia się opornego wirusa.
Pierwsze z istotnych badań klinicznych, poświęconych strategiom zarządzania terapią przeciwretrowirusową (SMART) opublikowanym w 2001 roku, zostało opracowane w celu odpowiedzi na kliniczne pytanie o toksyczne skutki
[przypisy: pęknięcie żołądka, skrzep po wyrwaniu zęba, infusion ]

Tags: , ,

No Responses to “Zakończenie pandemii HIV-AIDS – podążaj za nauką”

 1. Pola says:

  [..] Cytowany fragment: kabina prysznicowa z sauną[...]

 2. Maja says:

  ja nigdy nie miałam problemów dermatologicznych

 3. Squatch says:

  [..] Blog oznaczyl uzycie nastepujacego fragmentu ursynów[...]

 4. Pusher says:

  z moim samopoczuciem po samym hormonie było kiepsko

 5. Janina says:

  [..] Blog oznaczyl uzycie nastepujacego fragmentu lekarz[...]

 6. Wanda says:

  Z tych warzyw piję sok który wyciskam

Powiązane tematy z artykułem: infusion pęknięcie żołądka skrzep po wyrwaniu zęba