Strategia dotycząca zdrowia rodzinnego w Brazylii – zapewnienie podstawowej opieki zdrowotnej dla społeczności w uniwersalnym systemie opieki zdrowotnej ad

Aktywnie poszukują również czynników ryzyka, takich jak palenie tytoniu i objawy typowych chorób przewlekłych, takich jak nadciśnienie i cukrzyca. Środowiskowe służby zdrowia pomagają w ten sposób zmniejszyć przepaść między opieką podstawową a działaniami w zakresie zdrowia publicznego. Zaprojektowany do wykonywania kilku ważnych funkcji podstawowej opieki zdrowotnej, FHS odzwierciedla wiele najlepszych praktyk. Dostęp i opiekę pierwszego kontaktu ułatwiają lokalizowanie zespołów opieki zdrowotnej w pobliżu domów osób. Listy wszystkich mieszkańców w każdym obszarze geograficznym umożliwiają świadczenie opieki podłużnej, a każdy zespół jest odpowiedzialny za wszystkich w swoim obszarze zlewni. Kompleksową opiekę zapewniają zespoły interdyscyplinarne, których zakres praktyki stopniowo wzrastał. Taka opieka jest proaktywna, ponieważ społeczni agenci zdrowia szukają problemów zanim pacjenci dotrą do punktu zdrowia. Zespoły zapewniają także interwencje w zakresie zdrowia publicznego, takie jak śledzenie kontaktów i kampanie szczepień.
Z czasem zespoły opieki zdrowotnej rozwinęły się i coraz częściej obejmują specjalistów, takich jak dentystów i techników dentystycznych. Dalsze wsparcie zapewniono poprzez rozwój wielodyscyplinarnych zespołów wsparcia opieki podstawowej pod nazwą Núcleos de Apoio . Saúde da Família, które mogą obejmować dietetyków, psychologów, pracowników socjalnych, psychiatrów, farmaceutów społecznych, specjalistów od wychowania fizycznego, terapeutów mowy i słuchu, terapeutów zajęciowych, ginekolog-położnik, geriatrzy, interniści ogólni, specjaliści zdrowia publicznego i inni.
Orientacja na rodzinę i rodzinę jest osiągana poprzez wizyty domowe agentów środowiskowych oraz poprzez pracę ze szkołami i organizacjami społecznymi. Zespoły FHS łączą użytkowników opieki zdrowotnej z programami socjalnymi, takimi jak programy warunkowego transferu gotówki (w których ludzie otrzymują zasiłki socjalne, jeśli trzymają dzieci w szkole i są na bieżąco z szczepieniami). Zespoły mogą również ustanawiać połączenia z wodą i służbami sanitarnymi, organami ścigania i szkołami. Koordynacja opieki otrzymywanej w innym miejscu jest idealnie wykonywana przez zespół ds. Zdrowia rodzinnego, chociaż ten cel jest prawdopodobnie najtrudniejszy do osiągnięcia, biorąc pod uwagę ograniczoną dostępność krajowego systemu opieki zdrowotnej w zakresie usług specjalistycznych i diagnostycznych oraz nierówną infrastrukturę informatyczną.
Dowody wskazują na to, że FHS zapewnia lepszy dostęp i lepszą jakość oraz zapewnia większą satysfakcję użytkowników niż tradycyjne placówki i ośrodki zdrowia, a nawet niektóre placówki opieki zdrowotnej sektora prywatnego3. Liczne badania wykazały, że ekspansja FHS przyczyniła się do poprawy zdrowia dzieci, w tym duże i utrzymujące się zmniejszenie umieralności niemowląt1, w szczególności śmiertelność pooperacyjna z powodu biegunki i infekcji dróg oddechowych.4 Wśród osób dorosłych ekspansja FHS wiązała się ze zmniejszoną śmiertelnością z przyczyn sercowo-naczyniowych i mózgowo-naczyniowych, dużą redukcją odsetka hospitalizacji z powodu opieki ambulatoryjnej- wrażliwe warunki i zmniejszone wskaźniki powikłań wynikających z niektórych chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca.5
W ciągu ostatniego dziesięciolecia rozszerzenie rodzinnego programu zdrowotnego od początkowego ukierunkowania na biedniejsze niż przeciętne gminy i regiony odegrało ważną rolę w zmniejszaniu nierówności w dostępie do opieki i jej wykorzystywaniu1. Istnieją również dowody na to, że FHS uległa poprawie. wykrywanie przypadków zaniedbanych chorób tropikalnych, zmniejszone rozbieżności w zdrowiu jamy ustnej, a nawet lepsze raportowanie istotnych statystyk.
Pomimo wielu osiągnięć, brazylijski system opieki zdrowotnej napotyka poważne problemy finansowe i organizacyjne
[patrz też: stomatolog zielona góra, stomatolog Warszawa, stomatologia Kraków ]

Powiązane tematy z artykułem: stomatolog Warszawa stomatolog zielona góra stomatologia Kraków