Strategia dotycząca zdrowia rodzinnego w Brazylii – zapewnienie podstawowej opieki zdrowotnej dla społeczności w uniwersalnym systemie opieki zdrowotnej ad 5

Mówi mu także o zalecanych zmianach w diecie i oferuje porady dotyczące stylu życia na takie tematy, jak zaprzestanie palenia tytoniu, utrata wagi i aktywność fizyczna. Następnie organizuje dla lekarza, który po raz pierwszy zobaczył Pana Santos na stanowisku FHS, aby odwiedzić go w domu. Niestety, pacjent nie otrzymał podsumowania absolutorium, więc lekarz nie ma możliwości dowiedzenia się, jakie leczenie otrzymał w szpitalu, z wyjątkiem aspektów, o których pan Santos dowiedział się i zrozumiał. Planowana implementacja technologii powinna ostatecznie umożliwić transfer informacji ze szpitala do punktów zdrowia. Lekarz organizuje dla pana Santosa odbieranie wizyt domowych od Núcleos de Apoio . Saúde da Família – zespołu, który obejmuje między innymi fizjoterapeutę i psychologa. Wszystkie te usługi są opłacane przez gminę pana Santosa i rząd brazylijski.

Formularze ujawnień dostarczone przez autorów są dostępne wraz z pełnym tekstem tego artykułu pod adresem.
Z Departamentów Polityki Zdrowotnej i Zarządzania oraz Nauk o Zdrowiu Społecznym UCLA Fielding School of Public Health, Los Angeles (JM); program stypendialny Harkness w polityce i praktyce ochrony zdrowia, Commonwealth Fund i New York University w Nowym Jorku (MJH); oraz School of Public Health, Imperial College London, Londyn (MJH).

1. Paim J, Travassos C, Almeida C, Bahia L, Macinko J. Brazylijski system opieki zdrowotnej: historia, postępy i wyzwania. Lancet 2011; 377: 1778-1797
Crossref Web of Science Medline
2. Histórico de Cobertura da Saúde da Familia. Brasilia, Brazylia: Departamento de Atenç.o Básica, 2015 (http://dab.saude.gov.br/portaldab/historico_cobertura_sf.php).

3. Macinko J, Lima Costa MF. Dostęp do usług zdrowotnych i korzystanie z nich przez dorosłych uczestniczących w Brazylijskiej strategii na rzecz zdrowia rodzinnego: dane z badania przeprowadzonego przez National Household Survey w 2008 roku. Trop Med Int Health 2012; 17: 36-42
Crossref Web of Science Medline
4. Rocha R, Soares RR. Ocena wpływu interwencji na rzecz zdrowia w oparciu o społeczności: dane z Brazylijskiego Programu Zdrowia Rodziny. Health Econ 2010; 19: Suppl: 126-158
Crossref Web of Science Medline