HLA-B * 13: 01 i zespół nadwrażliwości typu Dapsone

Dapson jest stosowany w leczeniu zakażeń i chorób zapalnych. Zespół nadwrażliwości dapsonowej, który jest związany ze zgłoszoną śmiertelnością wynoszącą 9,9%, rozwija się u około 0,5 do 3,6% osób leczonych lekiem. Obecnie nie są dostępne żadne testy w celu przewidywania ryzyka zespołu nadwrażliwości dapsonowej. Metody
Przeprowadziliśmy badanie asocjacji genów z udziałem 872 uczestników, którzy otrzymali dapson jako część terapii wielolekowej w kierunku trądu (39 uczestników z zespołem nadwrażliwości dapsonowej i 833 kontroli), przy użyciu testów log-additive polimorfizmów pojedynczych nukleotydów (SNP) i przypisanych cząsteczek HLA . W przypadku analizy replikacji genotypowaliśmy 24 SNP u dodatkowych 31 uczestników z zespołem nadwrażliwości dapsonowej i 1089 kontrolnych i wykonywaliśmy sekwencjonowanie nowej generacji dla typowania HLA-B i HLA-C w czterocyfrowej rozdzielczości w niezależnej serii 37 uczestników z zespół nadwrażliwości dapsonowej i 201 osób kontrolnych.
Wyniki
Analiza asocjacyjna genomewidu wykazała, że SNP rs2844573, zlokalizowany pomiędzy loci HLA-B i MICA, był istotnie związany z zespołem nadwrażliwości dapsonowej u pacjentów z trądem (iloraz szans, 6,18, P = 3,84 × 10-13). HLA-B * 13: 01 został potwierdzony jako czynnik ryzyka dla zespołu nadwrażliwości dapsonowej (iloraz szans, 20,53; P = 6,84 × 10-25). Obecność HLA-B * 13: 01 miała czułość 85,5% i swoistość 85,7% jako predyktor zespołu nadwrażliwości dapsonowej, a jego brak był związany z redukcją ryzyka o współczynnik 7 (z 1,4% do 0,2%). HLA-B * 13: 01 występuje u około 2 do 20% Chińczyków, 1,5% Japończyków, do 12% Indian i 2 do 4% Południowo-Wschodnich Azjatów, ale jest w dużej mierze nieobecny u Europejczyków i Afrykanów.
Wnioski
HLA-B * 13: 01 był związany z rozwojem zespołu nadwrażliwości dapsonowej u pacjentów z trądem. (Finansowane przez National Natural Science Foundation z Chin i innych).
Wprowadzenie
Dapson (4-4 -sulfonylodianilina), który został po raz pierwszy zsyntetyzowany w 1908,1, jest zarówno antybiotykiem, jak i środkiem przeciwzapalnym. Sam dapson lub w połączeniu z innymi lekami był stosowany w profilaktyce i leczeniu chorób zakaźnych (np. Trąd, malaria i promiennik, jak również zapalenie płuc wywołane przez Pneumocystis jirovecii u osób z zakażeniem ludzkim wirusem niedoboru odporności [HIV]) i przewlekłych chorób zapalnych charakteryzuje się naciekaniem neutrofili lub granulocytów kwasochłonnych (np. opryszczkowe zapalenie skóry, liniowa dermatoza IgA, dermatoza krostkowa podskórna i rumień podwyższony dwuutynowy) .22,3 Około 0,5 do 3,6% osób leczonych dapsonem ma zespół nadwrażliwości na lek, 3-5 który został po raz pierwszy opisany przez Lowe i Smitha w 1949 r. i nazwany zespołem nadwrażliwości dapsonowej 7 w 1951 r.
[hasła pokrewne: medicover łódź piłsudskiego, kość łódkowata, szybin ]

Tags: , ,

No Responses to “HLA-B * 13: 01 i zespół nadwrażliwości typu Dapsone”

 1. Eryk says:

  Profilaktykę i w ogóle wzmacniająca krążenie trzeba rozpocząć już po 40

 2. Gustaw says:

  [..] Blog oznaczyl uzycie nastepujacego fragmentu Oprogramowanie dla stomatologii[...]

 3. Riff Raff says:

  Jak prawidłowo ułożyć chorego na boku?

 4. Kalina says:

  [..] Cytowany fragment: kabiny prysznicowe z brodzikiem[...]

 5. Take Away says:

  Chorowałem i chorowałem, a lekarze nie wiedzieli co mi jest

 6. Pepper Legs says:

  Article marked with the noticed of: produkty bio[...]

 7. Jagoda says:

  nie trzeba katować się restrykcyjnymi detoksami

Powiązane tematy z artykułem: kość łódkowata medicover łódź piłsudskiego szybin