Co zrobić by dzieci chętnie odwiedzały gabinety stomatologiczne?

img_ff495c46-6a85-489c-ae02-4cd23ab5b6e0_o[1]Zbliżająca się wizyta u dentysty dla wielu dzieci bywa źródłem niepokoju, co daje się we znaki również rodzicom. Istnieją jednak sposoby, które pozwalają odpowiednio oswoić najmłodszych z lekarzem i gabinetem. Pierwszą wizytę należy zaplanować najpóźniej w okolicach 18 miesiąca życia. Pozwala ona na poznanie nieznanego dotychczas otoczenia, naukę szczotkowania i różne zabawy. Bardzo ciekawy dla małego pacjenta może być np. widok z kamery wewnątrzustnej. Ważne, aby taka wizyta nie wiązała się z żadnym poważnym zabiegiem, a jedynie pozwalała „zaprzyjaźnić” się z nowym miejscem. Dobrze przygotowane gabinety stomatologiczne potrafią w ten sposób zjednać sobie najmłodszych. Ważnym aspektem całego przedsięwzięcia jest również postawa rodziców. Niezbędne jest wytworzenie pozytywnej atmosfery wobec wizyty, a więc np. unikanie mówienia o bólu czy strzykawkach. Może to być źródłem niepotrzebnych obaw dziecka, pojawiających się jeszcze przed wyjściem z domu. Po każdej z pierwszych wizyt warto nagrodzić dziecko drobnym upominkiem, co utrwali dobre skojarzenia i ułatwi planowanie kolejnych odwiedzin w gabinecie.

Tags: