Axon: struktura, funkcja i patofizjologia

Ta książka jest doskonałym nowym wkładem w rozwijającą się dziedzinę neurobiologii. Chociaż dostępnych jest wiele podręczników do neuronauki, żaden z nich wcześniej nie podkreślał szczegółowo związku między strukturą a funkcją aksonu. Redaktorzy The Axon: Structure, Function i Pathophysiology zgromadzili grupę uznanych na całym świecie neurobiolków podstawowych i klinicznych, aby zapewnić czytelnikom kompleksową i autorytatywną dyskusję na temat aksonu. Ta książka daje bardzo potrzebną syntezę anatomii aksonalnej, elektrofizjologii i patologii. Redaktorzy podchodzą do aksonu w sposób interdyscyplinarny. Po doskonałym rozdziale na temat historycznej perspektywy pola przez Sir Andrew Huxley, książka kontynuuje z dokładną dyskusją normalnego aksonu. Po opisie morfologii aksonów w obwodowym i ośrodkowym układzie nerwowym następują fragmenty dotyczące obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego glej, ze szczególnie wyraźną dyskusją na temat mielinizacji. Po zapoznaniu się z tematyką transportu aksonalnego, adhezji komórkowej i przewodnictwa ze stożkiem wzrostu, książka poświęca osiem rozdziałów fizjologii aksonalnej, z naciskiem na dystrybucję i rozwój bramkowanych napięciem kanałów jonowych oraz ich rolę funkcjonalną i znaczenie dla choroby neurologicznej. Szczególnie przydatny jest rozdział wprowadzający na kanałach jonowych sterowanych napięciem w aksonach oraz osobny rozdział o biologii molekularnej zależnych od napięcia kanałów potasowych i sodowych, z których każde wyraźnie wyjaśnia związek między strukturą i funkcją kanału jonowego. Te dwa rozdziały stanowią podstawę do zrozumienia późniejszych dyskusji na temat patofizjologii aksonalnej. Ta sekcja kończy się jasnym omówieniem standardowych technik rejestrowania aktywności elektrycznej w aksonach, a następnie bardzo interesującym rozdziałem na temat stosowania wrażliwych na elektrotropowość barwników i technik zapisu optycznego jako sposobu mierzenia zmian napięcia na małych powierzchniach.
W końcowej części zatytułowanej Zasady patofizjologii aksonalnej redaktorzy budują ramy opracowane w początkowym rozdziale, aby rozpocząć dyskusję na temat patologii aksonalnej i jej znaczenia w zaburzeniach neurologicznych. Niektóre rozdziały przedstawiają szczególnie przejrzysty przegląd informacji, które są często rozproszone w kilku rozdziałach w innych podręcznikach neuronauki. Godne uwagi rozdziały obejmują Zwyrodnienie aksonalne i zaburzenia aksonalnego cytoszkieletu , Uszkodzenie nerwowe / niedokrwienne w aksonach oraz rozdział poświęcony neuropatii obwodowej, zatytułowany Ludzka nerwica obwodowa . Ta sekcja kończy się rozdziałami poświęconymi klinicznej ocenie aksonów. choroba u ludzi. Rozdziały dotyczące elektrofizjologii klinicznej i potencjałów wywołanych są dobrze napisane i przedstawiają wyjaśnienia klinicznie istotnych technik, które neurolodzy, a także podstawowi neurobiologowie znajdą przydatne i pouczające informacje.
Podobnie jak w przypadku każdego dużego, wielozakresowego podręcznika (jest 34 rozdziałów i 50 autorów), istnieje pewna nadmiarowość. Dzieje się tak zwłaszcza w dalszej części książki w rozdziałach wprowadzających do bardziej klinicznych rozdziałów, w których krótko omawia się aspekty podstawowej neurobiologii. Istnieją obszerne dyskusje na temat tych samych podstawowych pojęć we wcześniejszych rozdziałach Jednak prawdopodobnie istnieje pewna wartość dla tej redundancji. Jeśli książka jest używana jako podręczny podręcznik, prawdopodobnie przeczytane zostaną pojedyncze rozdziały; w tym kontekście pewna nadmiarowość jest użyteczna, a nawet bardziej pożądana.
W całej książce ilustracje są jasne i łatwe do zrozumienia. Jakość reprodukcji fotomikrografów jest szczególnie dobra w porównaniu z tymi z innych podręczników neuronauki. Dwukolorowe płytki demonstrujące strumień wapnia w szyszkach wzrostu są wyjątkowe.
Axon: struktura, funkcja i patofizjologia to doskonały dodatek do dziedziny fizjologii aksonów i patofizjologii. Książka jest dobrze napisana, a tematy są dokładnie omówione w sposób odpowiedni zarówno dla neurologów podstawowych, jak i klinicznych. Wysokiej jakości ilustracje i fotomikrografie oraz zwięzłe legendy postaci ułatwiają czytelnikom odnalezienie i zrozumienie kluczowych punktów. Książka ta powinna stać się ważnym punktem odniesienia dla osób poszukujących lepszego zrozumienia biologii aksonów.
Eva Feldman, doktor medycyny
University of Michigan Medical Center, Ann Arbor, MI 48109-0588

[patrz też: przychodnia reymonta, nfz szczecin sanatorium kolejka, ginekolog na nfz poznań ]